Zapomniana postać

Dr Adam Midowicz

Przedstawiam Państwu postać człowieka tak bardzo zasłużonego dla miasta Rzeszowa i zarazem tak bardzo zapomnianego.

Można zastanowić się dlaczego?

Na zdjęciu Adam Midowicz – siedzący za stołem, w jasnym garniturze . Obok – stojący w okularach uczestnik spotkania przypuszczam, że to Roman Krogulski. Pozostałych postaci na zdjęciu niestety nie rozpoznaje. Jeżeli ktoś obejrzy i potrafi podpowiedzieć – zapraszam do korespondencji.                                                    Na zdjęciu widoczny jest wsparty na kolanach jednej postaci wierny przyjaciel Pana Adama pies Onufry. 

Poniżej zamieszczam wzmiankę z  „Encyklopedii Rzeszowa” Autora Jerzego Gacka

Adam Midowicz (9 XII 1874 Będzieszyn, pow. Brzesko – 10 IV 1956 Łańcut) – doktor praw, Honorowy Obywatel Rzeszowa od 12 XII 1918.

Pracę w wymiarze sprawiedliwości rozpoczął jako sędzia śledczy, następnie był wiceprokuratorem, a w niepodległej Polsce szefem prokuratury w Rzeszowie. Kierował sprawami miejskimi w trudnych czasach I wojny światowej, stojąc na czele Zarządu Miasta podczas pierwszej okupacji rosyjskiej w 1914 (po wyjeździe z Rzeszowa burmistrza Krogulskiego). Potem, w czasie tzw. drugiej inwazji rosyjskiej w 1915, wchodził w skład Rady Przybocznej Komisarza Rządowego, którym był Stanisław Jabłoński.

W l. 1922–39 prezes Towarzystwa Myśliwych w Rzeszowie. Od 1934 na emeryturze; prowadził kancelarię notarialną w Łańcucie.

 

Fotografie dokumentu nadania honorowego obywatelstwa

Z mojej wiedzy dodam, że po II wojnie został pozbawiony wszelkich świadczeń emerytalnych , zasiłków. Żył wraz z żoną z pokątnej sprzedaży za bezcen pozostałości różnego rodzaju ruchomości – obrazów, dywanów, srebra rodowego itp. Miał szczęście, że nowa władza w ogóle darowała mu życie. Ponieważ przed wojną  jako sędzia, potem prokurator skazywał niejednokrotnie członków organizacji komunistycznej wówczas nielegalnej i przestępczej. Takie było wówczas prawo, którego był „ Strażnikiem”. Po wojnie zapanowało diametralnie inne prawo. Czuł się jako nie obywatel , a przecież nim był i to honorowym od 12 grudnia 1918 roku. Zmarł w całkowitym zapomnieniu. Pochowany na cmentarzu na Pobitnym.

Adam Midowicz zajmuje znaczące miejsce w pamięci swoich potomków.

                                                                                                                                                         Stanisław Żmudka 

              

 

 

2021-12-05T13:53:44+01:008 komentarzy

8 komentarzy

 1. historyk amator 18 października 2018 at 16:26 - Reply

  Ciekawy artykuł, widać ma Pan dużą wiedzę

 2. Kk 5 listopada 2018 at 19:57 - Reply

  Ciekawy artykuł, może Pan poruszy temat zniszczeń Rzeszowa podczas II WŚ

  • Res 5 listopada 2018 at 20:20 - Reply

   Witam,
   dziękuję za zainteresowanie. Chcę się skupić jednak na historii starożytnej – przed XIV wiekiem.

 3. historia 5 listopada 2018 at 21:46 - Reply

  Mimo wszystko przydało by się coś dogłębniejszego zniszczeniach Rzeszowa, chętnie bym o tym poczytał. Poza tym ciekawy artykuł ;D

 4. Mariusz Krogulski 7 września 2019 at 09:44 - Reply

  Mężczyzna w okularach stojący za Midowiczem nie może być Romanem Krogulskim, gdyż był on o 6 lat starszy od Midowicza, a ten jest co najmniej o kilkanaście lat młodszy. Poza tym fotografię R. Krogulskiego można odnaleźć w Internecie i porównać – nie ma żadnego podobieństwa.

  • Res 7 września 2019 at 13:29 - Reply

   Witam,
   dziękuję za wiadomość. Tak ma Pan rację. R. Grogólski był starszy. Sprawdziłem to później. Moje przypuszczenieco do postaci było właśnie z fotografii internetowej. Jeżeli fotografia z mojej strony jest np. po spotkaniu Komitetu Obrony Obywateli to R. Krogólskiego na pewno nie było. Po zajęciu Rzeszowa przez Rosjan R. Krogólski wycofał się wraz z Austriakami.

 5. Thomas 9 października 2019 at 13:57 - Reply

  Bardzo interesujący artykuł i bogata postać. Ilu jest jeszcze takich zapomnianych bohaterów? Zawsze warto o nich przypominać. 🙂

 6. Anna 14 grudnia 2019 at 23:24 - Reply

  Witam, bardzo interesuje mnie osoba Adama Szczęsnego Midowicza. Mamy wspólnego praprapradziadka, Feliksa Midowicza. Czy jest szansa na jakieś szczegółowe informacje o Midowiczu?

Napisz co myślisz o tym artykule: